Chrobacza Łąka-schronisko / Chrobacza Łąka z drona – galeria

Chrobacza Łąka-schronisko

Hrobacza (Chrobacza) Łąka jest szczytem ciekawym i w pewnym sensie kontrowersyjnym. Miejscem, które warto odwiedzić dla pięknych panoram, dla wielkiego, 35-metrowego Krzyża Trzeciego Tysiąclecia, który po zmroku jest oświetlony. Niejednego turystę zaciekawił widok Krzyża. Na Hrobaczej (Chrobaczej) Łące znajduje się schronisko.

Hrobacza (Chrobacza) Łąka wznosi się na wysokość 828 m n.p.m. i jest jednym z wyższych szczytów zachodniej części Beskidu Małego. Należy do grupy Magurki Wilkowickiej i znajduje się pomiędzy Groniczkami i Bujakowskim Groniem.

Od południowego wschodu (Kozy) szczyt jest mocno zalesiony. Patrząc z tego kierunku możemy zobaczyć jak bardzo wypiętrzonym (ok. 500 m) i zarazem stromym szczytem jest Hrobacza (Chrobacza) Łąka. Pomiędzy drzewami widać wspomniany wcześniej Krzyż.

Południowy stok Hrobaczej Łaki to urocza polana (wg. Andrzeja Matuszczyka Izydorowska Polana). Właśnie to miejsce jest warte poniesienia trudu wspinaczki na szczyt góry! Dla potrzeb opisu widoku zacytuje Radosława Trusia (przewodnik Beskid Mały, oficyna „Rewasz”):

„Ze szczytu polany rozciąga się panorama na Jezioro Międzybrodzkie, podnoszący się za nim Żar z widocznym zbiornikiem elektrowni szczytowo-pompowej, Kiczerę, Kocierz i Jaworzynę. W kierunku płd. za doliną Żarnówki Dużej poprzeczny Nowy Świat, za nim cały masyw Czupla – od Suchego Wierchu po Magurkę. W tle za nią Beskid Śląski ze Skrzycznem oraz Klimczokiem i Magurą”.
Na dalszym planie można podziwiać Królową Beskidów – Babią Górę, masyw Pilska i Romanki oraz Tatry Zachodnie.

Krzyż na Chrobaczej Łace

Przejdźmy do wspomnianego wcześniej Krzyża, który jest kojarzony z Hrobaczą (Chrobaczą) Łąką od 2002 roku. Wtedy to dzięki staraniom mieszkańców Kóz i Międzybrodzia Bialskiego wybudowano 35-metrowy Krzyż Trzeciego Tysiąclecia (pamiątka 10-lecia Diecezji bielsko-żywieckiej). Krzyż oczywiście został uroczyście poświęcony. Dawniej na miejscu Krzyża znajdował się trianguł. Obok znajduje się głaz z napisem „Stat cruź dm volvitur orbis” co oznacza „Krzyż stoi tak długo, jak kręci się świat”. Ciekawym pomysłem jest platforma widokowa, z której rozciąga się panorama na Pogórze Śląskie. Tak jak wspominałem Krzyż jest w nocy oświetlony i widoczny z daleka.

Chrobacza Łąka-schronisko

Ostatnią atrakcją, choć dość dziwną, jest Dom Turystyczno-Rekolekcyjny, czyli takie trochę wyrwane z rzeczywistości schronisko. Oczywiście jest to moja prywatna opinia. Schronisko zostało wybudowane w roku 1935 przez rodzinę Dorzaków i miało być odpowiedzią Beskidenverein na powstałe wcześniej polskie schronisko w pobliżu Magurki „Widok na Tatry”. Właściciele, jak pisze w swoim przewodniku Radosław Truś, podpisali w czasie okupacji volkslistę, aby móc dalej prowadzić schronisko. Pomimo częstych wizyt Niemców w schronisku ukrywana była żydowska dziewczynka oraz obrazy Kossaka. Właściciele pomagali również ukrywającemu się spadochroniarzowi sowieckiemu. Dzięki temu obiekt nie został zarekwirowany przez państwo ludowe. Kolejnym właścicielem był Rudolf Baścik. Schronisko doczekało się rozbudowy. W roku 1991 przekazał schronisko warszawskiej fundacji „SOS w Obronie Poczętego Życia”. Obecnie jest to wspomniany Dom Turystyczno-Rekolekcyjny. Posiada 35 miejsc noclegowych i bufet. Radosław Truś stwierdza, że w schronisku są „…Warunki spartańskie, brakuje wody i prądu. Na nocleg trzeba się umówić, telefonu brak”.

Szczyt stanowi bardzo dobry węzeł szlaków turystycznych. Swoje wycieczki można zaplanować z: Lipnika, Kóż, Porąbki, Żarnówki, Przełęczy Przegibek i Straconki (dzielnica Bielska-Białej).

Chrobacza Łąka – szczyt w Grupie Magurki Wilkowickiej w Beskidzie Małym. Znajduje się w głównym grzbiecie tej grupy, między przełęczą Przegibek a Bujakowskim Groniem. Wikipedia

Chrobacza Łąka (822 m, także: Hrobacza Łąka) – szczyt w Grupie Magurki Wilkowickiej w Beskidzie Małym. Znajduje się w głównym grzbiecie tej grupy, między przełęczą Przegibek a Bujakowskim Groniem. Z północno-zachodnich stoków spływają źródłowe cieki potoku Kozówka i na stoku tym znajduje się duży kamieniołom. W kierunku południowo-wschodnim do doliny Soły opada z Chrobaczej Łąki grzbiet oddzielający doliny potoków Żarnówka Mała i Suchy Potok (dopływ Żarnówki Dużej)

Hrobacza Łąka-schronisko

Nazwa szczytu pochodzi od polany Chrobacza Łąka, a tej z kolei od popularnego w okolicy nazwiska Chrobak. Ze szczytu widać panoramę Beskidu Małego (Żar ze sztucznym zbiornikiem elektrowni szczytowo-pompowej, KiczeręKocierzJaworzynę, cały masyw Czupla) i szczyty Beskidu Śląskiego (SkrzyczneKlimczokMagura). Przy dobrej przejrzystości powietrza widoczna jest Babia Góra oraz Tatry (głównie Tatry Zachodnie)[2].

Na szczycie stoi oświetlony nocą stalowy krzyż (dawniej na miejscu krzyża stała drewniana wieża triangulacyjna). Znajduje się tu także Dom Turystyczno-Rekolekcyjny Schronisko-Chrobacza Łąka

Kontakt do schroniska – https://pl-pl.facebook.com/hrobacza/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Opublikuj komentarz